book(store),  business,  business,  memoir

Çarıklı İnovasyon

In the previous post I mentioned that I like the books about businesses that are based on experience and even based on the stories coming from Turkish business life. Today I also read one of the entrepreneurship books based on a simple but effective idea(innovation). The book called “Çarıklı İnovasyon” and written by Can Papuççuoglu. Actually it took nearly one year to get and read the book as first time I have seen this book in March-April 2020 and noted down for future shopping basket 🙂 Once we were in Turkey this summer, I got a chance to collect all books in my list and bring back to Germany.

Coming back to content ; it is all about a business done by Can and one of his Gentilmen friend based on a sale of Çarık in US.  For sure it is not so simple to explain a business just saying a sales business, it contains lots of effords shown by Can and lots of intrigue he has to deal with. The end of the story is not a happy one from business perspective but I believe it is a happy end from learning perspective from an entreprenuer point of view. Also the book explaining all business on an innovation base that you understand the concept and you smell how a new idea to be implemented.

The book is really easy to read – what I mean actually it is not boring, it is not full of business words that you don`t understand and it is giving all details what makes you to understand background. For example, he met with a Gentilmen friend (co-founder of business) and he explains how he met with him and it gives a full background to you.

Also the way he is explaining reminds me that you are talking to an older friend or business owner who has a big experience over the years. While reading you just wait what is coming next like a Bond movie 🙂

Unfortunately it is Turkish but I suggest definetely this book who are interested, nice and short-effective enough to give you an idea what is innovation and entrepreneurship

======================================================================================================

“En sonda söyleyeceğimi başta belirteyim, Türkiye’de faaliyet gösteren ve aslında sektörün hafızası niteliğinde olan firmaların hikayeleri hep ilgimi çekiyor  ve bu tür kitapların da hafızanın kaybolmaması adına bir değer olduğunu düşünüyorum.”

Yukarıdaki cümleyi bir önceki yazıma başlarken kullanmıştım, bu kitapla ilgili yorumlara başlamadan önce tekrar belirtmek istiyorum, Türk-İş Dünyasından çıkan kitapların artması hem çok hoşuma gidiyor hem de iş yapış şekillerimiz, iş kültürünün yazılı hale geçmesi anlamında kayıt niteliğinde olduğunu düşünüyorum. 

Kitap adından da anlaşılacağı üzere, Can Papuççuoglu ‘nun çarıkla ilgili oluşturulan bir iş modelini nasıl hayata geçirdiğini ve ne gibi maceralar yaşadığını inovasyon altyapısı ve planı ile anlatması üzerine kurulu. Kitapta özellikle detaylara yer vermesi, işlerin nasıl ilerlediği, girişimcilik ve inovasyonun aslında ne kadar zorlu bir yolculuk olduğu konusunda size gayet iyi ipuçları veriyor. Yani biz beyaz yakalıların hayalindeki gibi bir pastacı dükkanı açarım, kitap-cafe işine girerim ve daha mutlu bir hayat yaşarımı daha gerçekçi bir dille nasıl olması gerektiğini görüyorsunuz, ya da fikirlerin uygulamadaki zorluklarını kitapta çk net görüyorsunuz. Bir de Türk iş yapış biçimiyle ilgili bence çok net bir resim çizilmiş, esnafından, tedarikçisine nasıl düşündüğümüz ve nasıl hareketettiğimizi daha iyi anlayabiliyorsunuz.

Pabuççuoğlu bu deneyimi ve yaptıkları işer anlatırken gayet samimi ve akıcı bir dil kullanmış. Hatta podcastimizde de bahsetmiştim, sanki iş kurma konusunda deneyimli bir abinizden bir sohbet esnasında hikayesini dinliyormuş hissiyatı yarattı bende. Kitap göreceli olarak kısa olabilir ama bu tarzdaki kitaplar da roman olacak şekilde olmuyor zaten.

Bu arada kitabın bir yıl kadar önce Pressreader’da Capital dergisinin kitap bölümünde görüp not almıştım, okumak bugüne kısmet oldu 🙂 Kitabı tabii ki tavsiye ediyorum, beğenmezseniz para iade garantisi de en arka sayfasında 🙂

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *