book(store),  business

Evrak Kürek

I read the book  early January but due to health issues and all daily life topics now find the time to write!!! Hope, you as a  reader will enjoy  on what is left in my mind 🙂

First of all Selcuk Aydemir is a director and screenwriter of famous series and movies in Turkey. Normally I was not interested in his books but once a time I read the all comments about his books on a bookseller web site then I decided to buy. To tell the truth, he is showing his skills and humor also in his books and it is a sign of also his success on the cinema. Basically book is about the memories of him for a period from university till now and he is explaining how he started to cinema and how he passed the bloody road to become a famous and successful director.

The impressive part of the book of course is not the funny stories that he had. More I find a success story athe background and his ambition to make movies and to become a director. For example he made a short film with a limited resource and budget (maybe maximum 100$) and applied for festivals with that film. In parallel to movies he also worked for Turkish Airlines as an engineer and as well had to work for a while in order to pay taxes of a movie that he directed:)

In short , the book is really enjoyable to read and as well for me a success story summary. I am impressed the way he opened the doors for himself and how he scratch the whole path.  ======================================================================================================

Kitabı Ocak’ın başında okumuştum ve hatta podcastimizi de o zamanlarda yapmıştık, gel gör ki hayat sen planlar yaparken başına gelenlermiş gerçekten.

Önce Corona, sonrasında annemin bypass’ı ve sonrasında bir Corona daha ve iş,aile,ev,Türkiye ziyareti derken geldik bu zamana 🙂 neyse artık aklımızda kaldığı kadarı ile aktarmaya çalışacağım 🙂

Selçuk Aydemir’i uzun zamandır takip ediyorum, yani Çalgı Çengi -1 ‘den itibaren desek yalan olmaz. Kitapları,  yorumlarını gerek D&R gerekse diğer kitapçılarda okudukça ve sosyal medyadan gördükçe ilgimi çelmeye başladı. Yorumlar o derece iyiydi ki sonunda Evrak Kürek’i almaya karar verdim(hatta diğer iki kitabını da TR dönüşü valizle getirdim. Selçuk Aydemir, İTÜ Uçak Mühendisliği mezunu yönetmen ve senarist.  Ben Çalgı Çengi ile tanıdıktan sonra İşler Güçler, Kardeş Payı, Düğün Dernek gibi birçok başarılı işe imza attı ve kitapta da sinema sektörüne nasıl başladığını ve ne gibi tozlu yollardan geçtiğini çok tatlı ve sizi güldürecek bir dille aktarıyor.

Bu kitap aslında yokluktan çıkıp gerçekten azmederek ve çalışarak neler yapılabileceğinin bir göstergesi. Selçuk Aydemir, sinema emekçisi bir babanın oğlu ve hatta hayatı zorluklarla geçiyor. “Ayrılık” adında bir kısa film çekiyor ve sonrasında biraz şans , bolca tırmalama sonucunda sinema dünyasında kendine haklı bir yer ediniyor. Mesela kısa film sonrası alınacak ödül çeki ile ilgili askerdeyken yaşadıkları okurken gözlerinizden yaş getirtecek cinsten 🙂

Aklımda kalan bir başka nokta ise sinemadan dolayı bir dönem maddi olarak eksiye düşmesi ve bunun üzerine THY de çalışarak (kendisi Uçak Mühendisi) bunu kapatması ve servisi kullanarak randevularına yetişmesi gibi aslında hepimizin bir dönem hayatında yaşadığı ve başarıyla düze çıktığı dönemleri anlatması.

Kitapta aslında yukarıda bahsettiğim ve kısa kısa olan ve herbiri ders niteliğinde (en azından benim için) birçok anı var ve anlatım tarzı da filmlerine çok benziyor, belki de bu nedenle kitapın anlatımı ve içeriği çok hoşuma gitti.

Kısacası kitabı seve seve tavsiye ediyoruz, keyifli okumalar!!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *