book(store),  business,  business,  türkish

Eyvah CEO Doğuruyor!

Actually I bought this book by chance, I was in Istanbul for a short visit and enjoying the days without Corona back in February`20. When I see a bookstore still open till 24:00 I rushed into with my wife and looked around to buy something. First reason to buy (instead of e-comm, online..) , they were still trying to open the bookstore till mid-night and maybe even they will not find a customer to sell something. While going around the shelves I recognized the author(M.Yesildere) and since I know the author from previous articles just grabbed it. Unfortunately I haven`t got a chance to read with focus until now. Now happy to share my comments 🙂

This is the first book read on  Women`s Equality and to be honest first book on challenges and solutions to overcome it. The author is a partner for a worldwide known management consulting and executive search company(Egon Zehnder)and also if I am not mistaken he was writing in one of the well known newspapers in Turkey. He has a vast knowledge on his area and as well he is having a leading position to support Women`s Equality in every platform including several organizations, associations…

The book has got many small parts that is explaining why it is important to include more women to business life and as well what are the basic problems in front of it. Also by giving examples he is sharing possible solutions and what can be done in individual level and and as well corporate level. 

Normally I would really get bored with that kind of books but this time it was not, couple of reasons. Parts are unique and you can read in short digesting very well. It contains lots of statistical information that you are not lost and even you catch the critical points. For example, my partner surprised to see percentage(57%) of women believes that women needs to get a permission to work from their husbands in Turkey. By the way, the book is obviously talking about Turkish Market and for sure sharing examples infos from Turkey and globally…

In short, I like the book very much, short, to the point and eye opening. My wife was telling me that it shouldn`t stay on the book and I need to apply as well at home:):):) 

In Corona conditions even the pressure on women increased and we shouldn`t help our partners, we should share total responsibility.

Definitely I recommend you to read it!!

=======================================================================================================

Kitabı aldığım zamanı daha dün gibi hatırlıyorum, Kadıköy-Bahariye’de yemek yedikten sonra gezinirken Mephisto‘nun gece 23:00 sularında açık olmasına şaşırıp dalmıştık içeri. Ben hızlıca raflarda göz gezdirirken, aslında hiç listemde olmayan ve yazarını daha öncelerden tanıdığım kitabı almam ve çıkmamız ile Almanya’ya dönüş yolunda artık valizdeydi:)

M.Yeşildere‘yi yanılmıyorsam Hürriyet İK’daki yazılarından hatırlıyorum, genelde bu tür kitapları kendime yakın bulmuyorum, ya içerik açısından çok tekdüze ya da bilgi anlamında çok bir şey vaad etmediği için veya genelde çok çabuk sıkıldığım için… Bu sefer yazara güvenerek ve tabii ki içeriğine de bakarak hızlıca karar verdim. Yazar bu arada yönetim danışmanlık ve yönetici yerleştirme konusunda lider olan bir şirkette Yönetici Ortak olarak çalışıyor, yani kitaptaki bilgiler hem pratik hayat hem de teori kısmıyla çok örtüşüyor, bu açıdan beni doyurdu açıkçası.

Kitap, çok öz ve net olarak çalışma hayatında cinsiyet uçurumuna, kadın-erkek arasındaki eşitsizliklere ve bunların nasıl önlenebileceğine dair bilgileri, önerileri kısa parçalar olarak okuyucuya sunuyor. Özellikle bunu yaparken birçok farklı veri ve farklı bilgiden faydalanılmış, gerek parçaların kısa oluşu gerekse içerisindeki bilginin kısa ve kaliteli oluşu benim açıkçası zevkle okumamı sağladı.

Kitapla ilgili aldığım notlardan kısaca bahsedersem;

  • Dünya Ekonomik Forumu – Cinsiyet Uçurumu Raporu – vaktiniz varsa mutlaka bir göz atın(kriterleri ve Türkiye’nin yerini görmek için)
  • Senfoni Orkestrası örneği çok ilginç, kadınlara karşı olan önyargı için birebir
  • Kadının çalışması için erkeğin izni alınmalıdır diyen kadınların oranı %57 – dehşet verici, eşim çıldırdı
  • Almanya’da yaşayınca az buçuk haberimiz var tabi:) Supervisory ve Management Board’da 30% kuralı hakim 
  • Marissa Mayer ilginç bir örnek – benim aklımdaki örnek Serpil Timuray
  • OECD raporu üzücü -Türkiye sonlarda maalesef

Kitap benim çok hoşuma gitti, özellikle eşimle öğlan arası yürüyüşlerimizde kota konusunu bolca tartıştık, kesinlikle tavsiye ediyorum ve yazıyı kitapta da bulunan bir parça ile kapatmak sanırım en uygunu.

“Bizim toplumumuz için ilim ve fen lazım ise, bunları aynı derecede hem erkek hem de kadınlarımızın iktisap etmesi lazıdmır” Atatürk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *