Südseite
book(store),  business

Südseite

Nearly after one month later I am here again with a speed of light!! Having two kids, full time job, hope I will get better with posting:)

Südseite International Buchhandlung(Bookstore) – As I read from German Newspapers and as I find information as much, it was one of the rare bookstores in Frankfurt which was having a broader range of International Books and even Türkish ones!! Unfortunately it is now closed and seems never will open again.

I was alone at home in June for two weeks and it was the time for me to discover new bookstores, read as much as I can and hang around. While searching bookstores in internet, I found Südseite by chance and immediately planned a trip to Frankfurt to see and taste the books. It was not long enough to realize, while standing in front of the bookstore to understand that it is closed forever and Asian restaurant coming instead.

It was staying more than 30 years there and what a pity to miss over 2 years. Brigitta Leiße, 77years old lady, knowing 3 languages was handling the bookstore but due to not finding a successor and as well due to competition with online she had to close Südseite – one of the iconic bookstores in Frankfurt.

As talked to one of the parents in my daughters’ school who is publishing educational books, even big iconic bookstores are closed due to non-affordable expenses and small ones really in danger because of online shopping. When we were in Düsseldorf, we tasted this sadness with as Sternverlag which was one of the oldest and biggest bookstores closed in 2016.

I am also shopping from Amazon and at the end of the day people will buy according to fastest-cheapest option but on the other hand I believe we need to support somehow bookstores without disappearing totally:)especially the small ones…

======================================================================================================

İlk postumun üzerinden yaklaşık bir ay geçtiğini düşünürsek süper hızlı yazdığımı kabullenmeliyiz!! İki çocukla, yoğun bir iş temposuyla ve yaklaşan tatil planıyla herhalde 3 ay sonraya diğer postu çıkartırız:):)

Neyse kendi konumuza gelirsek, bugün aslında hüzünlü bir vedanın kısa da olsa incelemesini ya da daha doğrusu paylaşımını yapmak istiyorum. Südseite International Buchhandlung(Bookstore)  Frankfurt’ta 30 yılı aşkın süredir kitap satışı yapan ve İngilizce başta olmak üzere yabancı dillerdeki kitapları bulabieceğiniz, bu yılın başına kadar açık olan şirin bir kitapçıydı, maalesef şimdilerde  Asya yemekleri yapacak bir yer olarak hizmet verecek.

Eşimin ve çocukların tatilde olmasını fırsat bilerek Frankfut’taki kitapçıların listesini çıkartıp gezmeyi planlamıştım ve ilk durağımı da Südseite olarak belirledim. Büyük bir hevesle geldiğim dükkanın önünde kitapçı yerine Asya yemekleri yapacak bir işletmenin afişini görünce nasıl bir düş kırıklığına uğradığımı hayal edebilirsiniz.

Sonrasında araştırıp gazetelerden okuduğum kadarıyla, Brigitta Leiße, 77 yaşında, üç dil bilen ve büyük bir tutkuyla kitapçısının başında altı gün sabahtan akşama kadar müşterilerine yardımcı olan bir hanımefendi. Başta devredecek birinin bulunmayışı ve tabii ki ekonomik nedenlerden ötürü, kitapçıyı bu yıl itibariyle kapatmayı planlıyor ve gördüğüm kadarıyla da kapatmış. 30 yıldır ayakta duran bir kitapçıya yetişememek maalesef üzücü ve bunun benzeri bir durumu Düsseldorf’da yaşarken de tatmıştık. Sternverlag, Düsseldorf’un 100 yılı deviren kitapçısı 2016’da kapanmıştı ve ailecek çok üzülmüştük.

Aslında bu yaşanan süreç sürpriz değil, online alışveriş sitelerinin(Amazon, D&R…) açtığı yolda insanların bu sitelerden alış veriş yapmaları gayet doğal ve bunun sonucu olarak küçük ve orta ölçekli kitapçıların zamanla kapanmaları beklenen bir durum. Ancak yine de, özellikle simgesel ve kültürel anlamda hayatımızda yer etmiş bu tür kitapçıları elimizden geldiğince desteklememiz gerektiğini düşünüyorum…

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *