book(store),  business

The Making of a Manager

 • Wuuuuuu yes, finally first book of the year is finished, a big applause to me:):)  I guess I made a really good progress on reading for a couple of points;
 • Continuous reading is the firs one but planned to finish by 12th Jan and just finished on 15th Jan
 • As well for the first time, made a really good summary over Word document, printed and filed!!!

Let’s rock more!! Coming back to Julie Zhuo and The Making of  a Manager, actually when I was searching for  2019-published and bestseller books it took my attention and immediately ordered hardcover from US. It was staying on my shelf for a wile and now already finished. Julie is the first intern of Facebook and after a couple of years she became manager and she is explaining with a fresh view how she handled and how are the critical points for management. Let me run through my notes;

 • First good point about the book is that it is not written from an executive or senior in the business who spend years and years and become a legend( or a dinosaur:) It is written by a fresh view who started business in 2000’s and become manager at 25. Also after reading The Four it is nice to see someone who worked for Facebook and to see Management  bases are not really differing from one sector to another
 • Also I find Julie so sincere as someone from my company or someone I am talking a whom I know, you feel the taste and it is like a coffee chat for me or at least I felt like that
 • Book content is not really different than other managerial books, I found it like I am studying a university book with more real life examples and with more sincere voice.
 • Book consisting of 10 chapters as Feedback, Managing Yourself, Meetings, Hiring….and in each chapter Julie is sharing her experiences – which is good by the way:)
 • BUT  I should admit that having more than 10 years experience in the business and managing lot’s of different teams, I feel that I know everything what she mentioned as management base – for sure new concepts as Imposter Syndrome  I learned but again for senior level managers there is limited treasure there.
 • For new managers, graduates – I wish I had this book in early my career – this is a brilliant reference and handbook!!I really suggest for new graduates to have one as  better than sometimes trainings:)
 • AND finally I really liked the description “Job of a manager is that  getting better outcomes from a group of people working together”
========================================================================================================
Eveeett gelelim yazının Türkçe kısmına:) Şimdi öncelikle 2020 yılının ilk kitabını bitirmiş olmamdan dolayı kıvanç ve şeref duyuyorum. Bu konuda bana destek olan sayın valimiz, belediye başkanımız ve Cumhurbaşkanımıza teşekkürleri borç bilirim… Hahahaha nasıl kitap yorumu ama! Neyse şakası bir yana 2020’nin ilk kitabı bitti, darısı diğerlerinin başına…
 

Kitabı bitirmek benim için büyük bir adımdı, ikinci adım ise kitap ile ilgili notlarımı hem deftere hem de bilgisayara aktarmam ve hatta basıp , dosyalayıp, arşivlemem…

Kitabın konusuna ve yorumlara gelirsek;

 • Kitabın yazarı Julıe Zhuo, Facebook’un ilk stajyeri, bizde eskiden olduğu gibi fotokopi çektirmemişler(hoş, o işte bile birşeyler öğrenileceğini düşünenlerdenim…) Bu kitabı 2019 yılı basımı en iyi/çok satan kitaplar listesine bakarken keşfettim ve Amazon ile 2-3 haftada US-> DE rotasıyla elde ettim. Almanya’da ciltli hem yoktu hem de daha pahalıydı, merak edenler için not olsun bu da:)
 • Julie Abla, bence çok çalışkan, tipik bir Amerikan-Çin karışımı mükemmel bir çalışkan insan türü, 25 yaşında Face’de müdür olmuş ve şimdilerde çok yükseklerde devam ediyor. Güzel olan, daha yaşlanmadan, neler yaşadığını sıcağını sıcağını aktarması ve bunu yaparken de gerçekten çok samimi bir dil kullanması. Yani kitabı okurken plazadan iş arkadaşınızla dertleşiyormuş hissi yaratıyor:)
 • Bir de benim açımdan The Four’dan sonra Face’de çalışan birinin gözüyle yöneticiliğe dair birşeyler okumak üstüne master yapmak gibi bir şey oldu. Okurken şunu da anladım, yöneticiliğin teknoloji şirketi olsan da, hızlı tüketim ya da savunma sanayiinde çalışıyor olsan da yaklaşım ve temel anlamında hiçbir farkı yok!
 • Kitap genel olarak 10 bölümden oluşuyor ve açıkçası çok da yeni bir şey sunmuyor. Ben kitabı üniversiteler de okutulan Pearson kitaplarına ama farklı olarak bol örnekli olanlarına benzettim:)
 • Burda bir de özeleştiri yapmam lazım, benim için(10 yıldan fazla yönetim tecrübesi ile) bu kitap aman aman bir şey ifade etmeyebilir ama keşke işe ilk başladığım zaman elimin altında olsun dyebileceğim referans bir kitap olarak da değerlendirilebilinir.
 • Kitabın bölümlerinden başlık olarak kısaca bahsedip yorumu yavaş yavaş tamamlayalım; Geribildirim, işe alım, toplantılar, büyüyen ekipte liderlik… yani çok yeni bir konu yok yöneticilik anlamında…
 • Kitabın en sevdiğim kısmı sanırım yöneticiliğin tanımı; “Birlikte çalışan kişilerin oluşturduğu gruplardan daha iyi performans elde edilmesini sağlamak”

Bir sonrakı kitap yine Jim Collins abimizden gelecek, sağlıcakla kalın!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *