book(store),  business,  business,  economics,  türkish

Ballı Fındık

I know Güven Borça from 2005 since I had his one of the famous books at that time, Bu Topraklardan Dünya Markası Çıkar mı? He is one of the famous marketing gurus in Turkey and actually he is one of the leading professional in that area for many years.  I like his out of box thinking even I find sometimes crazy but he is really focusing on Brands, Marketing and how it is important for any part of the life.

In his book ,Ballı_Fındık, he is more sharing his creative ideas on how to increase visibility of Turkey in the global areas and how to shine branding of Turkey where I believe we are not really good at.  Also with these ideas he is trying to give solutions to economical problems where Turkey is suffering for many years. The book consisting of too many different ideas  including geographical potential, how to focus on certain food branding (exm. Roquefort Cheese…) , how to differentiate cities in Turkey based on industries with opportunities, how to attract international organizations…

I like the book in a way that it is forcing you to think out of the box and as well all outperforming results also coming most of the times from these ideas. Not sure how many of them really applicable but worth to mention consistently.

While reading also you feel that you are talking to someone from market and I believe that`s a plus for the book since you can read without getting bored.

Unfortunately it is not in English but for sure I recommend  you to read it.

=======================================================================================================

Eveet, Türkçe kısmına gelince daha mutlu oluyorum çünkü insan kendini kendi dilinde daha iyi ifade edebiliyor. Güven Borça, markalaşma konusunda Türkiye’de ismi ilk akla gelen kişilerden birisi, ben daha önce “Bu Topraklardan Dünya Markası Çıkar mı” kitabını almıştım ve uzun zamandır da “Ballı_Fındık” kitabını okumayı planlıyordum. Nihayet geçen hafta itibariyle ara ara baktığım kitabı okumayı bitirdim.

Kitabı aslında bir fikirler atlası gibi tanımlamış olsak sanırım yanlış olmaz. Güven Borça’nın Türkiye’nin kronikleşmiş sorunlarından, ülkemizin nasıl daha iyi tanıtımı yapılacağına ve uluslararası platform da nasıl daha fazla pay alacağına ilişkin bazıları uçuk bazıları hemen uygulanabilecek derece de bir sürü fikri var ve kitap da bu fikirleri bölümler halinde işliyor.

Örneğin fındık alanında geçmişte çalışmış birisi olarak Ferrero’nun(Nutella’nın üreticisi) Oltan Fındık’ı satın almasını ve pazarda söz sahibi konuma gelmesini ve buna karşılık bizim bırakın uluslararası düzeyi ulusal ölçekte bir marka yaratamamış olmamızı kabul edilebilir bulmuyorum. İşte kitapta bu ve buna benzer birçok konuya dair yeni fikirleri bulabiliyorsunuz.

Kitapla ilgili notlarımdan birkaçını paylaşmak gerekirse;

  • Kore ve Japonya ->kalite standartı yüksek, ihracat zor iş
  • ADAC- Almanya örneği çok güzel durumumuzu yansıtıyor, markalaşmak o bölgeler için olmazsa olmaz
  • Gıda alanında büyük potansiyel var; fındık, çay, coğrafi işaretleme
  • İllerin-bölgelerin belli konularda uzmanlaşması (Eskişehir-Üniversite, Denizli- Tekstil…)
  • Organizasyonların farklılaştırılması (Altın Portakal, Altın Koza…)
  • Turistlerin yürüyüp Boğaz Köprüsünden geçmesi çok güzel bir fikir (Bu kitapta yok, youtube da dinledik)

Kitabın bir diğer beğendiğim ve beğenmediğim tarafı da çok konuşuyormuş gibi yazılmış olması, ilk başlarda bu hoşuma gitti açıkçası ama sonraları fazla buldum. Bir de sonlara doğu çok tekrara düşmüş gibi hissettim…

Kitabı sonuç olarak beğendim ve markalaşma konusunda, yeni fikirler konusunda iç açıcı ve düşünmeye sevk eden bir tarafı var, tavsiye ediyorum:)

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *