book(store),  business,  english

Be Fearless

Actually this book has a special place on my shelf since it was the first one I ordered from US and shipped to Germany:) It might sound strange but I never ordered any book from US previously and would like to have a hardcover one which costed less than buying in Germany!!!!

All in all, after reading The Four this book was much easy to read and as well more enjoyable as it shares lot’s of stories, examples from real life experiences…Let me share briefly my take away from the book;

 • Book is based on 5 principles which an individual, company or anyone should have in their life to have a breakthrough moment or make a change in their life; these are making a big bet, taking risks, lessons from failure, reaching outside of boundaries and acting in urgency…
 • Jean Case (Author), is still chairman of board of National Geographic and formerly she was working for AOL where she met with his husband,Steve Case, former CEO of AOL for a long time. They both founded Case Foundation and currently CEO and chairman of this foundation helping in different areas to people, companies in the direction of social improvement.
 • What I really liked with author is that she is not coming from a wealthy family and she came to top with sweat on her face and as well she didn’t forget the past and build a foundation to support people, society.
 • The book is easy to read and there are not phrases frightening you to understand the concept, I like the way or language it is written. Also in each chapter there are many examples which are related to concept and it makes you to understand concept in a much better way. Along 24 Chapters, I counted 61 individual examples(only main ones – for example not the ones Jean shared from AOL…)
 • I learned lot’s of new people, company, institution who really helped to have a better world with more social impacts and more valuable work, Jane Goodall mainly, Dame Stephanie Shirley,  Holts family, Corrie ten Boom, Greyston Bakery…Also noted 10 books which I was not aware of and thought useful.
 • The best thing about  the book is that maybe these are the very well known  concepts but it helps with you to think more how to make an impact along the life seeing all these individuals. After reading book , I have decided to do a plan for my daughter’s class to increase their social awareness around the world.
 • One thing can be further better with this book is that, making a big bet and taking risks can be put in the same bowl since I believe both of them are really integrated to each other.And one last thing is that author always mentions how US is a leader,best country to help others and it has really good foundation… All we know US,Russia, China are the big boys and I believe no need to emphasize this point so bold, I mean all ok to see in a couple of chapters but I feel it was a bit much:)

So last points, recommend you to buy this book and have it on your shelf, nice to get into new people, new moments makes you to thing once more what you can do or achieve.

Some nice quotes from the book…

======================================================================================================

Be Fearless, kitaplığımda  Amerika’dan sipariş ettiğim ve hatta sanırım ilk ciltli kitabım olması nedeniyle ayrı bir yere sahip.  Bazen Amerika’dan sipariş ettiğim kitapların, gönderi dahil Almanya’dan ucuza geliyor olması da ilginç bir durum:)

Neyse kitabı elime ilk aldığımdaki mutluluğu görseniz, sevabına bir kitap da siz alırdınız:):) The Four‘dan sonra bu kitap dil anlamında ilaç gibi geldi, yani tabii ki hala sözlüğe baktığım kelimelervar ancak sayfa da bir ya da ikiyi geçmedi.Yılbaşı tatilini de katarsak 7 günde bitirdik diyebliriz.

Kitabın kısa yorumuna gelirsek;

 • Kitap kişi ya da kurumdan bağımsız, etkileyici bir  başarı, etki, ya da hani “out of the box” tabir edilen bir yenilik yapmak  istiyorsanız, ya da etki yaratacak bir amacınız varsa , bunları gerçekeştirirken 5 ana prensip altyapısı etrafında yapabileceğiniz belirtiyor.(Şimdi dönüp paragrarafı okuyunca ne kadar uzun yazdığımı farkettim,neyse)
 • Bu 5 prensip, büyk bir amaç/hedef koyma, bu amaç uğruna risk alma, hata yapmaktan korkmama, kişi/kurmun sınırlarını zorlaması ve alternatif yollar,networkler yapması, tereddütsüz karar alma gibi özetlenebilinir. Şmdi Türkçe’ye çevirince pek de anlamlı olmadı ama dili döndüğünce örneklerle açıklayayım.
 • Yani hayatta büyük bir hedef olsun diyor(“Ay’a çıkmak gibi), risk almaktan korkmayın diyor , hata yapmaktan kormayın aldığınız bu riskler karşısında diyor(Google X Projesi gibi), sınırlarını zorla ve düşünülmeyeni düşün diyor( Amazon’un dağıtım için Drone kullanması gibi), ve acil durum anlarında tereddütsüz karar al diyor( Tylenol’ün zamanında ürünlerinin geri çekilmesi gibi)
 • Yazar Jean Case, AOL’in eski üst düzey yöneticilerinden ve eşi de AOL’nin eski ve en meşhur CEO’larından Steve Case. Karı-Koca şimdilerde Case Foundation’ı kurup yönetiyorlar, aslında bizim bir nevi Koç Vakfı ayarında bir yapı.
 • Aslında Jean Case çok varklıklı bir aileden gelmemiş hatta annesi 4 çocukla benzetme yerinde olursa, köyden şehre çocuklarının iyi eğitim alması için göçmüş ve çok çalışmış. Jean Case de bunun hakkını fazlasıyla vermiş görünüyor. Bence güzel olan tarafı, bunca emek ve paradan sonra kenara çekilmektense sosyal bir vakıf kurup( bu arada sadece hayır işleri yapmıyorlar, para da kazanıyorlar) olabildiğince yardımda bulunuyorlar.
 • Sanırım Jean Case ile ilgili bu kadar yeter, kitaba dönersek, en sevdiğim taraflarında biri bol örnekli oluşu ve sıkılmadan akması. 24 Bölüm de 61 tane elle tutulur örnek saydım ki bunların arasında AOL hikayeleri bulunmuyor. Yani Jean’ın AOL deneyimleri kitapta her yerde ve bunları katmıyorum. 10 referans kitabı da daha sonra okuyacaklarım listeme eklemişim.
 • Mesela en güzel örneklerden birisi Jane Goodall, kitabın önsözünün de yazarı…Zamanında süregelen düzene uymayıp şempnazelerin de insanoğlu gibi davrandığını düşünerek onlarla ilgili çığır açan araştırmalar yapmış, hatta tek başına Afrikalarda özverili çalışmalarda buşunmuş ve camiada hatırı sayılır bir yer edinmiş:) Bu mesela benim için ilginç ve bir o kadar da yeni bir bilgiydi.
 • Kitap bu arada bende uuuuu etkisi bırakmadı, yani yeni bir kavram, görüş ortaya koymuyor ama var olan bilgileri(büyük oyna, risk al…) güzel harmanlayıp “evet ben şimdi ne yapmalıyım” noktasına getiriyor, ya da en azından beni ufak da olsa gaza getirdi…
 • Kitapla ilgili ufak birkaç kritik; Büyük oynamak ve risk almak bence çok içiçe kavramlar, yani ayrı bölümlerde anlatılmasa da olurdu. İkincisi, kitap çok Amerika seviciliği yapılmış, yani Amerika, Rusya, Çin… biliyoruz ki büyük ülkeler ve çoğu yenilik buralarda başlıyor, bunu kitap boyunca tekrarlamasaydı daha sevimli olurdu:)

Ve tabii ki son nokta, kitabı okumanızı tavsiye ediyorum, maalesef Türkiye’de henüz yok ve o kadar popüler olmadığı için de sanırım çevirisi falan olmayacak, belki e-book basımı işinizi görür?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *