book(store),  business,  business,  english

Liderlik ve Bir Dakika Yöneticisi

I know One Minute Manager books for a while but until now it didn`t attract me so much. As I see ,it started all with One Minute Manager and continued with different versions including Leadership and One Minute Manager which I read. Ken Blanchard, the author,  is very well known consultant and motivation speaker  and this book(One Minute Manager) already sold over 13 milllion copies until now in different languages.

The book start with dialogue between One Minute Manager and Entrepreneur who has no time to delegate her tasks and OMM starts explaining the situational leadership and how to apply this management to whom in detail.

Actually above picture is explaining all the story in the book in short. So there is not a one type of leadership which is applicable for all situations and for different types of people you need to apply different leadership roles.

4 leadership roles(Directing, Coaching, Supporting, Delegating) can be applied to whom leaders need to evaluate their development. According to development levels it gives you an indication which roles you need to apply.

There are also three secrets of one minute management;

  • Goals start performance in the right direction and permit a manager to analyze a person’s competence and commitment (development level) to perform well.
  • Praisings foster improvements in the development level of individuals and permit a manager to gradually change his/her leadership style from more direction (directing) to less direction and more support (coaching and supporting) to less direction and less support (delegating).
  • Reprimands stop poor performance and may mean that a manager has to gradually move back from less direction and less support (delegating) to more support (supporting) or more direction (coaching and directing).

 There are three parts to performance review:

  1. Performance planning
  2. Day-to-Day Coaching
  3. Performance Evaluation.

Once your people are clear on their goals (they have the final exam questions), it’s your job to do everything you can to help them accomplish those goals (learn the answers) so that when it comes to performance evaluations (the final examination), they get high ratings (A’s).

SMART goals:  (2 versions)
S Specific and Measurable Specific
M Motivating Measurable
A Attainable Attainable
R Relevant Relevant
T Trackable Time-Based

Although I read the book years later I find it very informative and it makes you think about leadership, management and how it can be applied. For sure these kind of books are really good to give a direction but for me still practical part of the management and leadership something you learn in the life. 

I recommend definitely !!

=======================================================================================================

Bu kitabı uzun zamandır raflarda görüyordum , ya da daha doğrusu Bir Dakika Yöneticisi kitabını uzun zamandır görüyordum ancak bir şekilde ilgimi çekmedi. Medimops’dan sipariş verirken Liderlik ve Bir Dakika Yöneticisi kitabını  diğer kitaplarla birlikte görünce Şubat ’20 de almıştım ve şimdi okumak kısmet oldu. Aslında  çok uzun değil,hatta 111 sayfa ile gayet bir günde bitirileblecek bir kitap, paralel kitap okumam nedeniyle benim için 10 gün sürdü:)

Kitabın yazarı Ken Blanchard, düşünür, yönetim danışmanı ve 1980’li yıllarda Bir Dakika Yöneticisi’ni yazmış, eser bugüne kadar diğer dillerde de olmak üzere 13 milyondan fazla basılmış ve alanında belli bir yer edinmiş. Bu tür kitapları okurken hep çeviriyi yapandan çok bahsedilmez , ben de yazılarımda bu konuya kısaca değinmek istiyorum.  Mehmet Özcan Bey, kitabın çevirmeni ve maalesef 2001 yılında aramızdan ayrılmış, Blanchard Türkiye’nin kendisi kurucusu ve eşiyle birlikte Ken Blanchard’ın kitaplarının Türkçe’ye kazanılmasında büyük emek vermiş. Çeviri gözüyle bakıldığında da kitap çok sade ve anlaşılır geldi bana, yani anlam karmaşası ve cümle düşüklüğü gibi durumlarla karşılaşmıyorsunuz.

Kitaba gelince, esas olarak  yöneticilerin, çok boyutlu bir liderlik modeli üzerinden kurumsal başarıyı yakalayacağını anlatıyor ve bununla ilgili kritik bilgileri paylaşıyor.

 Kitapta 4 liderlik düzeyinin( direktif verici, koçluk edici, destekleyici, delege edici) kişinin gelişim düzeyine uygulanması gerektiği ve bu seviyeler arasında nasıl bir geçişin olması gerektiği örneklerle açıklanıyor.

Örneğin, yetkin birisine direktif verici olmanın ne kadar yanlış olduğu vurgulanırken, yeni işe giren birisine de delege edici modelin olmayacağı açıklanıyor. Bu arada bunlar bir diyalog halinde ,Bir Dakika Yöneticisi  ile Girişimci’nin arasında geçen görüşmeler esnasında aktarılıyor.

Kitap bence yıllar önce yazılmasına rağmen güncelliğini fazlasıyla koruyor ama pratikte bunların kişisel bazda ne kadar uygulanabildiği veya yöneticilerin bunları ne kadar uygulayabildiğini gerçekten ölçmek zor, maalesef ben iş hayatım boyunca bunları uygulayabilen liderlerle nadir çalışma fırsatı buldum.

Kitabı kesinlikle tavsiye ediyorum:)

 

 
 
 
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *