book(store),  business,  business,  english

The Future Is Faster Than You Think

This is the last book of 2020 and still hope to continue with that reading speed to keep my momentum:) That was long enough in my hand which I bought in April`20 and now able to finish.

I guess this is the first time I read a book more in technology and future rather than self development and pure business. In short, I liked it very much. The Authors, Diamandis and Kotler, already published their first books  Abundane : The Future is Better Than You Think and this is the second one which is more focusing on the changes which will change our lives in near future since technological changes have incredible exponential growth enabling us to reach our borders.

The book consists of mainly 3 parts:

 • Part 1 is focusing on  ten technologies currently on exponential growth curves and examines current and future trends.
 • Part 2 is focusing nine industries that changing our world and how it is affected by Part 1
 • Part 3 looks at the big picture and considers the environmental, economic, and existential risks that threaten the progress we’re making

Couple of highlights from book;

 • Quantum computing,Sensors,3D Printing… all changing our world with a light speed and when it is combined the effect of change doubled,tripled
 • Shopping, Entertainment, Health Care, Finance, Education … are the main industries will change and even today we see lots of points on these areas with Corona Crisis
 • Water, climate change, Pollution… still be the problems 
 • Migrations – should we afraid or it is really better than what we think?

I like the book because it is very well structured and you can follow till end the changes and reasons… Only criticism for the last chapters that I find not really crossing the topics that Diamandis and Kotler mentioning, I mean I understand that relationship between topics but somehow I find a weak tie. Language is really easy to read, it is not annoying you and even keeping you to read.

The Future is really there and even 20yrs before I was not imagining to log in my bank account from mobile and now I create hologram from google to entertain my kids. So maybe we are already in the future? 

Recommend as a must read from my view!

=====================================================================================================

Her ne kadar kitabı 1 Ocak’da bitirmiş olsam da, 2020’yi bunu da dahil edersek 11 kitapla bitirmiş bulunuyorum:):):) Tabi ki çok okuyan arkadaşların yanında çok bir şey değil ancak çocuklar, iş, ev derken buna da bazen şükretmek gerek:)

Genelde biyografi, anı, iş dünyası kitaplarını okumayı sevsem de farklı kitapları okumanın kesinlikle farkı bakış açıları kazandırdığı bir gerçek ve Diamandis ve Kotler‘in gelecek, teknoloji ve iş dünyasını harmanladığı bu kitap da çevremizde neler olup bittiğine çok güzel ışık tutuyor.

Kitap, bu ikilinin ikinci eseri, ilki de benzer başlıkta gelecek beklediğimizden daha iyi olacak diye belirtirken bu kitaplarında daha yakın ve beklentimizden daha hızlı olayların geliştiğine vurgu yapılıyor.

Kitap genel olarak 3 bölümden oluşuyor;

 • 1 – Şu an hayatımızı şekillendiren 10 teknolojik değişim ve bunları iten ana etkenler
 • 2- 9 ana endüstri ve bunların birinci bölümdeki teknolojik değişimlerden nasıl etkilendiği
 • 3- Çevresel, ekonomik riskler ve çözüm yolları ve bunların teknolojik değişimlerle olan ilgisi

Kitabın özellikle 1. ve 2. bölümlerini çok beğendim, yapay zekadan uçan arabalar, sağlık sisteminden eğitime bir çok alanda yeniliklerin nasıl hayatmıza girdiğini ve geleceği şekillendirdiğini bahsediyordu. 3. Bölümde bunlarla ilgili bağlantılar biraz zayıf anlatılmış hissiyatı verdi ya da açıkçası ben ana noktaları kaçırmış olabilirim ama ilk iki bölümdeki heyecan biraz yavaşladı.(3. bölüm sıkıcı değil sadece bağlantı kurmakta zorlandım)

Aldığım notlardan da birkaçını paylaşmak istiyorum;

 • Quantum bilgisayarlar, sensörler, 3 boyutlu yazıcılar, 5G teknolojisi…hepsi birer birer hayatımızı çok fazla değiştiriyorlar ancak bunların birleşimi değişim hızını 2-3 katına çıkartıyor
 • Gelecekte alış veriş, sağlık, finans, eğitim… bambaşka noktalara evrilecek ve bugün hayal olarak nitelendirdiğimiz şeyler gerçeklik kazanacak
 • Göçler – eskiden göçlerin çok da olumlu etkileri olmadığını düşünürdüm ancak kitap bana farklı bir bakış açısı kattı, hala ortalardayım…

Kitap yalın bir İngilizce ve kolay anlaşılabilir örneklerle dolu, okurken sözlüğü çok fazla kullanmadım, yani S. Galloway’in kitabı gibi yormadı beni:)

Gelecek ile ilgili bakış açınızı genişletmek ve dünyada neler olup bittiğini görmek için mutlaka okunması gerekenler listesine yazıyorum, şimdiden mutlu ve sağlıklı yıllar diliyorum!!!

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *