book(store),  business,  business,  english

Rework

REWORK – from Jason Fried and David Heinemeier Hansson – I have just finished this book and really enjoyed it. It is written by founders of 37signals which is a company operating in software business or web-based-applications. Actually it is about business and to be more specific it is about entreprenuership- starting your own business and a kind of guide for your future business.

The book consists of around 10 sections and each section is very easy to read with nice visuals. It is not in deep detail makes you get bored and  just giving/sharing the main idea of the section. It starts with how you need to start your business and than continues till how you need to be productive, how you need to select team members… for example in any business the core item is the product or anything you take from your business is the core item. A solid example from hot-dog stand – if there is no hot-dog you can not do anything even your board is fancy and your sauces are fantastic- first your hot-dog must be fresh and legend than rest is coming.

The content is based on as well not to grow like a big business but more focus to core business what you are doing. I mean if you are a good designer and in order to grow our business it suggests not to open 10 branches over the world which might decrease the quality of work. All business ideas or contents in the book are based on this philosophy.

For me it is like a book that you can open and read any time to refresh what it said but in general it is not promising a new idea or it is not an out of the box type of book. 

Easy read with visuals etc. and nice content – don`t expect a Woow effect but suggested to read 🙂

======================================================================================================

REWORK – Uzun zamandır kitabın kapağı ve tabii ki kendisi de ilgi mi çekiyordu ve sonunda yılın son kitaplarından olma hakkını kazandı.  Jason Fried ve David Heinemeier Hansson 37 signals adlı bir şirketin kurucuları ve bu şirket web tabanlı uygulamalar alanında faaliyet gösteriyor. Şirket ve yaptıkları işler güzel ancak Microsoft gibi büyük bir şirket değiller ve olmak da istemiyorlar. İşte tam bu noktada aslında kitabın yazarları iş kuracaklar ya da girişimciler için rehber niteliğinde bu eseri hazırlamışlar.

Kitap, özünde bir girişimci için işin fikir aşamasından sonuna kadar (ekip seçme, nasıl daha verimli çalışma, rakipleri nasıl analiz etme…) nerelere dikkat edilmesi gerektiğini yaklaşık 10 bölüme ayırarak güzel ve büyük görseller ile açıklıyor. Okuması gayet kolay, bölümler birbirinden bağımsız ve kitabı herhangi bir zaman okumak istediğiniz zaman da kolaylıkla raftan alıp bakma şansını size sunuyor.

Konu olarak da genel anlamda kendileri gibi küçük ve etkili şirket olarak kalmanın gerektiğini  söylüyorlar ve bölümlerde de bunu esas olarak çıkarımlarını yapıyorlar. Yani bir girişimci olarak çok da büyümek iyi değil – yaptığınız işi en iyi ve en doğru şekilde büyüterek yapın demeye çalışıyorlar ve tüm bölümlerde bunu hissediyorsunuz.

Çok girişimcilik kitabı okumadım ama fikir vermesi açısından, kolay okunması açısından güzel bir eser. Türkçe`ye “Sil Baştan” olarak çevrimiş ve Mediacat’ten basılmış, eğer sahaflardan bulursanız okumanızı tavsiye ediyorum – özellikle de kendi işini kuracaklar için 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *